Biz Kimiz?

Oyuncu Tayfası Kimdir? Kaç yılında kuruldu? Neler yapar?


2005 Şubat’ta faliyetlerine başlayan ekip; ilk kez Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Ekibin kurucu sanat yönetmeni; Kerem Yılmaz rejisi ile “Çanakkale Mahşeri” isimli oyunla yola çıkan Oyuncu Tayfası bugüne kadar Zincirleme Oyun Tamlaması, Roma Hamamı, Bir Tavsiye Mektubu, Salaklar Sofrası, Olacak Şey Değil, Kulaktan Kulağa, Elek, Mirandolina, Ayyar Hamza, Akıl Defteri, İkili Oyun, Ölümüne Suçlu, Onikinci Gece, Prova, Fehim Paşa Konağı, Demedim mi!, Şekerpare, Cumartesi Gecesi, Bildirim, Baba, Püf Noktası, Çılgın Cenaze, 4-4-2  isimli yetişkin oyunları ve birçok çocuk oyunu ile büyük-küçük izleyenleri ile yüzlerce kez sahne dedi. 

Her yaşa yönellik Tiyatro Eğitimleri;

 

 

Ekip her yıl eğitim sezonunda “Yetişkinlere, Gençlere ve Çocuklara Yönelik Tiyatro Eğitimi” vermektedir. Oyuncu Tayfası'nın en önemli faaliyet alanlarından biri olan tiyatro eğitimleri sürekliliği ve ciddiyeti ile hizmet verilen birimler tarafından teşekküre layık görülmüştür. Eğitim- Öğretim sezonu boyunca devam eden tiyatro kursları, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde gerçekleşmekte ve 9 ay sonunda başarılı olan öğrencilere oyunculuk serfitikası verilmektedir. Eğitim müfradatı temel tiyatro bilgisinin kazandırılmasına yönelik olarak, sahne bilgisi,rol ve mimik, beden dili, tiyatro tarihi, şiir okuma,diksiyon,dans,müzik ve geleneksel tiyatro alanlarında hazırlanan dolgun ve içerikten oluşmaktadır. Tiyatro Kursları tamamen ücretsiz olmakla beraber genel kayıtlar sonrası oyuncu adaylarına yetenek sınavı yapılmaktadır. Ayrıca tiyatro kurslarında başarılı olan arkadaşlar Atölye Tayfası'nda kendilerine yer bulmaktadır.

 

 

 

SİNEMA-FOTOĞRAF VE SENARYO KURSLARI;

Sinema kurslarımız ilk kez 2012 yılı Ocak ayında başladı.Eğitim müfredatımız temel sinema bilgisinin kazandırılmasına yönelik olarak, öğrencilere Fotoğraf, Sinema Tarihi, Çekim Öncesi Hazırlık, Senaryo, Kamera, Işık, Kurgu, Montaj, Kamera Önü Oyunculuk, Yapımcılık, Proje Tasarımı gibi dersler ile sinema alanına yönelik hazırlanan dolgun bir içerikten oluşmaktadır. Ayrıca sinemanın temel niteliklerinden olan set ahlakı ve disiplini de kursiyerlerimizin edindikleri temel kazanımlarıdır.

Kursiyerlerin sosyal yaşantılarında ve eğitim - iş kariyerinde de olumlu açılımlar sağlamayı hedefleyen Sinema - Fotoğraf  ve Senaryo kursumuz, sinemayı biraz daha sevdirmek ve kamera arkası konusunda bilinçli insanlar yetiştirerek sinemaya bir adım daha yaklaştırmaktadır. İyi bir sinema seyircisi oluşturmak ise kaçınılmaz olacaktır. Sinema Kursları tamamen ücretsiz olmakla beraber genel kayıtlar sonrasında sinemacı adaylarına mülakat yapılmaktadır.

Oyuncu Tayfası; Bahçelievler Belediyesi ev sahipliği ile; ilk kez 2007 yılında gerçekleştirilen ve her yıl devam eden “Kısadan Hisse Kısa Film Günleri”, “Genç Sahne Tiyatro Günleri”, “Genç Müzik Festivali” gibi gelenekselleşen ulusal organizasyonlara ev sahipliği yaptı.

Ekip; şehir içi ve şehir dışı farklı sahnelerde de oyunlarını sergiledi ve kendi sahnesinde birçok farklı tiyatro ekibini misafir olarak ağırladı.

“Oyuncu Tayfası” şimdi yine sahnelerde ve seyircisi ile buluşuyor..